Now Reading
Reguły bez tajemnic: Co z tym śniegiem?

Reguły bez tajemnic: Co z tym śniegiem?

O ile pole jest otwarte, to trudne warunki gry same przez się nie odstraszają prawdziwych golfistów od rundki golfa.  Czasami zdarzają się nawet rundy ze śniegiem „w grze” i w tle, stąd też pojawiło się pytanie: Czy gracze mogą usuwać śnieg, a jeśli tak to w jaki sposób?

 

Śnieg  na całym polu golfowym może być potraktowany wedle uznania gracza, jako naturalne utrudnienie ruchome lub przypadkowa woda.

  1. Na putting greenie, jako naturalne utrudnienie ruchome, może być usunięty z linii puttowania dowolną metodą ręką, czapką, ręcznikiem. Jest jeden warunek – nie wolno niczego dociskać, dlatego użycie na przykład grabi byłoby niewskazane. Jeśli jest to łata śniegu, lepiej potraktować ją, jako przypadkową wodę i skorzystać z uwolnienia bez kary, tzn. położyć piłkę w najbliższym punkcie uwolnienia lub gdy całkowite uwolnienie jest niemożliwe, w punkcie dającym maksymalne uwolnienie, ale nie bliżej dołka i nie w hazardzie.
  2. W bunkrze śniegu nie można usuwać – reguła 13-4 zabrania usuwania naturalnych utrudnień ruchomych znajdujących się lub dotykających tego hazardu, w którym leży piłka gracza. Natomiast  tutaj śnieg może być potraktowany jako przypadkowa woda, gracz ma wtedy dwie opcje:a). bez kary musi podnieść i zdropować piłkę w obrębie jednego kija od najbliższego punktu uwolnienia, który musi znajdować się w bunkrze i piłka musi być zdropowana w bunkrze lub, jeżeli całkowite uwolnienie nie jest możliwe, piłka musi być zdropowana jak najbliżej miejsca spoczynku, lecz nie bliżej dołka, na część pola w bunkrze, które daje maksymalnie możliwe uwolnienie

    b). z karą jednego uderzenia poza obrębem bunkra, utrzymując miejsce, w którym piłka leżała, w linii prostej pomiędzy dołkiem a miejscem, na które piłka jest dropowana, bez ograniczenia odległości od bunkra.

  3. W hazardzie wodnym graczowi nie przysługuje uwolnienie, zgodnie z Regułą 25.
  4. Na fairwayu zgodnie z definicją może być potraktowany jako naturalne utrudnienie ruchome lub przypadkowa woda.

Może się także zdarzyć, że piłka zniknie w stercie śniegu. W takim przypadku, jeżeli jest wiadome lub w zasadzie pewne, że nieodnaleziona piłka znajduje się w tej stercie śniegu, gracz może skorzystać z tego samego uwolnienia wg Reg. 25-1, przyjmując dla potrzeb procedury wyznaczania najbliższego punktu uwolnienia, że piłka leży w miejscu, w którym po raz ostatni przecięła obrys sterty śniegu.

fot. shutterstock.com

 

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o