Raport KPMG: W Polsce golf ciągle w początkowej fazie rozwoju

W Polsce rośnie liczba obiektów, procentowy przyrost nowych golfistów jest jednym z najlepszych w Europie, ale golf w Polsce jest ciągle w początkowej fazie rozwoju – to wnioski z raportu pt. „Golf Participation in Europe 2015” przygotowanego przez firmę KPMG.

KPMG to międzynarodowa sieć firm świadczących usługi z zakresu audytu, doradztwa podatkowego i doradztwa gospodarczego. Co dwa lata wydaje cykliczną publikację zawierającą analizę rynku golfowego pt. „Golf Participation in Europe”. Raport bazuje na oficjalnych danych statystycznych pochodzących ze stowarzyszeń golfa oraz innych podmiotów branżowych, udostępnionych na początku 2015 r. Aktualna edycja objęła 33 europejskie kraje.

Jak wynika z raportu KPMG, Polska zajmuje 2. pozycję pod względem liczby nowo powstałych pól golfowych, a nawet procentowego przyrostu liczby zarejestrowanych golfistów. Pomimo tego, golf w Polsce znajduje się w początkowej fazie rozwoju – na jedno pole golfowe przypada 1 204 166 Polaków. Tymczasem w Europie od 2010 roku golf przeżywa kryzys, notując spadek liczby zarejestrowanych golfistów i stagnację w powstawaniu nowych pól golfowych.

W 2014 roku w Polsce powstały 4 nowe pola golfowe. Więcej powstało tylko we Francji (6), a w Czechach tyle samo (4). W ujęciu procentowym jest to drugi największy wzrost w Europie (14,3%), zaraz po Estonii (28,6%). Drugi najlepszy wynik, ustępując tylko Grecji (17,5%), Polska osiągnęła również pod względem procentowego przyrostu liczby zarejestrowanych golfistów (8,2%).

W ujęciu bezwzględnym widać natomiast, że polski rynek golfowy jest nadal niewielki i znajduje się w początkowej fazie rozwoju. W Polsce są łącznie 32 pola golfowe, a zarejestrowanych jest zaledwie 3 739 golfistów, co na tle reszty Europy nie jest wynikiem imponującym. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców przypadających na jedno pole golfowe Polska zajmuje 4. miejsce od końca (przed Grecją, Serbią i Turcją) osiągając wynik 1 204 166 osób na pole golfowe. Najlepszy w Europie wskaźnik mają: Walia (4 952), Szkocja (9 762) oraz Irlandia (11 116).

Zdecydowaną większość polskich golfistów stanowią mężczyźni (74%). Kobiety to zaledwie 18%, a juniorzy 8%. Średnia europejska wynosi natomiast odpowiednio 66%, 25% i 9%.

„W Polsce golf, mimo, że obecny już od wielu lat, nadal jest w początkowym stadium rozwoju. Wynika to przede wszystkim z bardzo niewielkiej liczby graczy uprawiających ten sport. W ciągu ostatnich 25 lat, różne dyscypliny sportu przeżywały w Polsce okres rozkwitu, natomiast nie dotyczyło to niestety golfa. Obecnie sytuacja zaczyna się zmieniać. Powstają nowe pola golfowe, a Polsce rozgrywanych jest ponad 500 turniejów rocznie. Przy okazji turniejów organizowane są także akademie golfa, podczas których zaproszeni goście pod okiem zawodowych instruktorów mogą stawiać pierwsze kroki w tym sporcie. Po takich wydarzeniach coraz więcej osób zaczyna regularnie grać w golfa. Nie jest to jeszcze bardzo powszechne, ale coraz częściej zdarza się, że spotkania biznesowe zamiast w biurach czy restauracjach odbywają się na polach golfowych” – mówi Paweł Barański, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

[Na podstawie raportu KPMG]

 

raportkpmg-foto

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMeronk najlepszy z Polaków na ME amatorów
Następny artykułPGA Polska Cup: Thomas Bosco Cwiok zwycięża w dogrywce
avatar
Magazyn golfowy Golf&Roll | najświeższe informacje dotyczące golfa w Polsce i na Świecie, szereg porad dotyczących gry udzielanych przez najlepszych zawodowców, reguły, ciekawe wywiady, autorskie artykuły, rozbudowana sekcja dla początkujących oraz blogi tworzone przez osoby opiniotwórcze dla całego środowiska .