Xander Schauffele mistrzem wśród mistrzów

Xander Schauffele
Xander Schauffele

Xander Schauffele wygrał Sentry Tournament of Champions, w którym wystąpiło aż 33 zwycięzców turniejów PGA Tour z 2018 roku.

Ma 25 lat i już cztery zwycięstwa w PGA Tour przy swoim nazwisku. Jednym z nich jest World Golf Championship. Innym zwycięstwo w kończącym sezon Tour Championship. A ostatnim wygrana w Sentry Tournament of Champions w rywalizacji z absolutną światową czołówką. Był debiutantem roku w poprzednim sezonie, jest liderem rankingu FedEx Cup i awansował na szóste miejsce na świecie. “Nie uważam się za faworyta, za jedną z gwiazd golfa. Nie wiem”, wycedził wyraźnie zakłopotany Schauffele.

Zakłopotanie mogło być, ale u jego rywali po tym, jak zostali przez 25-latka ograni. Schauffele zaczynał finałową rundę z pięcioma uderzeniami straty do Gary’ego Woodlanda, a skończył z uderzeniem przewagi nad swoim rodakiem. Wynik Schauffele po czterech rundach to -23. Młody Amerykanin zaczął finałową rundę od bogey’a, ale potem miał aż osiem birdie, dwa eagle i popędził po zwycięstwo, wyrównując po drodze rekord pola, czyli 62 uderzenia.

Trzeci na Hawajach był Justin Thomas (-18), a czwarty Rory McIlroy (-15), który w wyjątkowym turnieju grał po raz pierwszy w karierze.

Po Sentry Tournament of Champions doszło do przetasowań w Top10 światowego rankingu. Na pierwsze miejsce wrócił Justin Rose, który na Hawajach nie zagrał. Wyprzedził Brooksa Koepkę, który nie obronił wystarczającej liczby punktów. Schauffele wskoczył na szóste miejsce, spychając Jona Rahma na siódmą lokatę, Frencesco Molinarego na dziewiątą, a Tony’ego Finaua na 10.

PGA Tour pozostaje na Hawajach. Od czwartku golfiści będą rywalizować w Honolulu w Sony Open in Hawaii. W European Tour trwa przerwa zimowa. Rywalizacja ruszy 16 stycznia w Abu Zabi.