Tiger kontra Phil. Gdzie oglądać? Co warto wiedzieć?

Tiger Woods vs Phil Mickelson
Tiger Woods vs Phil Mickelson

W piątek od godz. 21 golfowy pojedynek, na który czeka cały świat. Tiger Woods i Phil Mickelson zmierzą się w rozgrywce o dziewięć milionów dolarów.

Gdzie oglądać?

Transmisję z pojedynku Woodsa z Mickelsonem zapowiada Golf Channel Polska. Stacja rozpocznie swoją relację od godz. 20. Golf Channel Polska dostępny jest także przez internet na platformie IPLA. Żeby uzyskać dostęp, trzeba wykupić pakiet IPLA SPORT, który kosztuje 20 zł. Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usług Ipli, możemy skorzystać z 14-dniowego okresu bez opłat.

Gdzie odbędzie się mecz?

Pojedynek Woodsa z Mickelsonem zorganizowany zostanie na polu Shadow Creek Golf Course w Las Vegas. Obiekt jest zamknięty dla publiczności. Na pole wejdą tylko zaproszeni goście i sponsorzy. Kibicom pozostają relacje telewizyjne.

Otwarte w 1989 roku jest perełką. Aż trudno uwierzyć, że zbudowano je na pustyni – wodospady, jeziora, 200 gatunków drzew tworzy iście bajkową scenerię. Obiekt otoczony jest wysokim wałem, żeby nikt postronny nie zerkał na grających. A każdy dołek to oddzielna historia i osobny świat – drzewa i ukształtowanie terenu sprawiają, że nie da się nawet podejrzeć tego, co się dzieje na innych dołkach.

Tiger Woods (do spółki z Fredem Couplesem) był jego rekordzistą (60 uderzeń) przed przeprowadzoną w 2008 roku renowacją. Teraz rekord – 66 uderzeń – należy do Dustina Johnsona i Lu Chien-soon.

O co grają?

Stawką pojedynku jest dziewięć milionów dolarów. I to zwycięzca bierze wszystko. W trakcie meczu Woods i Mickelson planują podbijać stawkę, zakładając się o putty, drivy czy zagranie closest to the pin. Oczywiście, znaczna część nagród trafi na cele charytatywne.

Kto będzie caddiem i jakim sprzętem zagrają?

Phil Mickelson na pole zabiera swojego brata Tima, a torbę Tigera Woodsa będzie dźwigał Joe LeCava. „Lefty” będzie korzystał tradycyjnie ze sprzętu marki Callaway, a jego rywal zagra kijami marki TaylorMade.

Kto był lepszy, gdy grali razem?

W rundach stroke play grając w jednej grupie Tiger ma nieznaczną przewagę. Woods miał lepszy wynik w 18 pojedynkach, w 15 gorszy, a cztery były remisowe. Ale w Las Vegas zmierzą się w match play. A to wiele może zmienić.

Obaj wygrali, obaj czekają

W 2018 roku Woods i Mickelson wygrywali turnieje. Tiger zwyciężył w kończącym sezon Tour Championship, Phil w WGC-Mexico Championship w marcu. Ale obaj też czekają już lata na wielkoszlemową wygraną. Woods od 2008 roku, gdy triumfował w US Open, a Mickelson o pięć lat krócej (w 2013 roku wygrał The Open).

Czołówka wszech czasów

Ich kariery przez lata się przeplatały. Mickelson wcześniej wystartował w zawodowstwo, ale to Woods szybciej zaczął wygrywać wielkoszlemowe turnieje. Zaczął w 1997 roku od triumfu w Masters. Co ciekawe, Mickelson też tam wygrał swojego pierwszego „majora” – w 2004 roku.

Woods (116 mln dol.) i Mickelson (88 mln dol.) to lider i wicelider listy płac wszech czasów. Spośród aktywnych graczy to też dwójka, która ma najwięcej zwycięstw w PGA Tour i turniejach wielkoszlemowych. 80 zwycięstw i 14 szlemów Woodsa daje mu drugie miejsce na liście wszech czasów, Phil wygrał 43 razy (dziewiąty) i ma pięć tytułów wielkoszlemowych (14.).