Startuje Gradi Polish Open by Emeralld

Na polu golfowym Gradi Golf Club w Brzeźnie startuje turniej Gradi Polish Open by Emeralld z cyklu Pro Golf Tour. Zawody poprzedza Pro-Am o Puchar Prezesa PGA Polska.

To już czwarta edycja turnieju Polish Open, rozgrywana na polu w Brzeźnie. W ubiegłorocznym turnieju wygrał Czech Ondrej Lieser z wynikiem 191 uderzeń (-19). Drugie miejsce zajął Francuz Felix Mory (-12), a na trzecim uplasowali się ex aequo Szwajcar Benjamin Rusch i dwóch Niemców: pozostający ze statusem amatora Cedric Otten oraz znany z wcześniejszych medalowych występów w tym turnieju Florian Fritsch.

Tegoroczny Polish Open będzie pierwszym turniejem cyklu Pro Golf Tour po wznowieniu przez niemiecką trzecia ligę rozgrywek po przerwie spowodowanej koronawirusem.

Jak podkreśla właściciel pola Gradi Golf Club Krzysztof Gradecki, to właśnie ustalenie ostatecznego terminu rozrywek było największym wyzwaniem przy organizacji tegorocznej edycji Polish Open.

„Ze względu na panującą na świecie sytuację związaną z koronawirusem pierwotny termin turnieju, który planowany był na początek lipca, uległ zmianie. Na szczęście udało się ustalić nową datę i – mimo że turniej rozegrany zostanie zaraz po cieszących się bardzo dużą frekwencją Klubowych Mistrzostwach Polski Seniorów –  organizacyjnie damy radę”, mówił podczas poprzedzającej turniej konferencji prasowej.

„Działamy w golfie już kilkanaście lat, dlatego bardzo zależy nam na rozwoju tej dyscypliny, także z przyczyn prywatnych”, dodał.  „Mamy pole golfowe, dwójka naszych dzieci gra w golfa, dlatego zdajemy sobie sprawę, jak ważne z punktu widzenia rozwoju zawodników są właśnie tego typu wydarzenia na wysokim zawodowym poziomie. Takich doświadczeń nie da się niczym innym zastąpić”.

Gradecki zauważył, że z jego perspektywy jako właściciela pola w Brzeźnie, ważny był progres, jaki dokonał się na polu golfowym w związku z przygotowaniem go do zawodów tej rangi. „Z roku na rok, dzięki zebranym doświadczeniom, jest z tym obszarze coraz lepiej. Odebraliśmy ostatnio pochwały od ekipy Pro Golf Tour za to, jak obecnie wygląda pole. To bardzo cieszy.”

W tegorocznym Polish Open by Emeralld weźmie udział  w sumie 124 zawodników w 22 krajów świata, w tym 19 Polaków – na starcie zobaczymy m.in. faworyta polskiej ekipy – Mateusza Gradeckiego, który obiecującą formę udowodnił podczas rozgranego z 9-12 lipca turnieju Austrian Open, wchodzącego w skład dwóch najważniejszych europejskich  cyklów zawodowych – Challenge Tour i European Tour. Po dwóch rundach turnieju Gradecki zajmował wysokie 9. miejsce, by ostatecznie zakończyć rywalizację na 43. pozycji.

Oprócz Gradeckiego w Polish Open wystąpią także zawodowcy Maksymilian Sałuda, Brian Messing, Adrian Kaczała, Paweł Dudzik, Michał Kasprowicz, Piotr Świackiewicz, Oskar Zaborowski i Sławomir Pawliński oraz spore grono amatorów m.in. Alejandro Pedryc, Philipp Pakosch i Kamil Nowak. Pula nagród w turnieju wynosi 30 tys. euro.

Turniej zawodowy tradycyjnie poprzedzi Pro-Am o Puchar Prezesa PGA Polska Jarosława Sroki. Na liście startowej Pro-Amu jest m.in. zapalony golfista Marcin Wójcik z Kabaretu Ani Mru Mru.

„Moja strategia na turniej Pro-Am nie ulega zmianie – grać dalej swój radosny golf. Kocham ten sport za to właśnie, że – przynajmniej w moim wydaniu – każda runda jest zupełnie inna”, mówił.

Obecny podczas konferencji sekretarz generalny Polskiego Związku Golfa Bartłomiej Chełmecki wyraził nadzieję, że mimo ciężkiego początku tegorocznego sezonu i niepewności związanej z przyszłością, plany rozwoju turnieju Polish Open są nadal możliwe do zrealizowania.

„Polish Open to najważniejszy turniej w tym sezonie. Od kilku lat staramy się konsekwentnie rozwijać ten projekt. Mam nadzieję, że w przyszłości uda się zorganizować ten turniej już w randze European Challenge Tour”.

Turniej potrwa od środy, 29 lipca, do piątku, 31 lipca.

LIVESCORING  będzie dostępny TUTAJ

fot. Strzały na Fairwayu