Now Reading
Co się zmieni w przepisach gry w golfa od 2019 roku?

Co się zmieni w przepisach gry w golfa od 2019 roku?

Ma być mniej przepisów, gra ma być szybsza i bardziej przyjazna – tak mają się zmienić reguły gry w golfa od 2019 roku. R&A oraz USGA właśnie przedstawiły finalną wersję przepisów.

Reguł będzie mniej

W porównaniu z pierwszymi pomysłami, które poddano pod dyskusję w 2017 roku, wiele rzeczy na wniosek środowisk golfowych zostało odrzuconych, inne zostały zmodyfikowane. Cel? Prostota. Zamiast 32 reguł od 2019 roku będą tylko 24.

To pomoże amatorom

Wiele zmian w nowych przepisach ma przyspieszyć grę zwłaszcza na poziomie amatorskim. Jedną z największych rewolucji może okazać się modyfikacja dotycząca piłki zgubionej lub będącej na aucie. Zamiast karnego uderzenia i powrotu w miejsce uderzenia, teraz będzie można zdroppować piłkę w pobliżu miejsca, gdzie naszym zdaniem opuściła ona pole gry/zgubiła się. Z karą dwóch uderzeń. Czyli: gdy z tee zagrasz w gęsty las, nie musisz wracać do punktu startowego i stamtąd zagrywać swojego trzeciego uderzenia. Zamiast tego grasz czwarte z fairwaya. Pod względem wyniku niewiele to zmieni, ale przyspieszy grę. W turniejach zawodowych nie będzie to stosowane.

Niski drop

Zmieniono też zasadę co do wysokości, z której będziemy droppować piłkę. Już nie będzie to poziom ramion. Od 2019 roku piłkę upuścimy z wysokości kolan.

Puttowanie z flagą

Nie tylko nie będzie kary za puttowanie, gdy flaga tkwi w dołku, ale można też zagrać piłkę do dołka z greenu, gdy jest w nim flaga.

Co się jeszcze zmieni?

Masz trzy minuty na znalezienie zgubionej piłki a nie pięć.

W przepisach będzie określone, że na wykonanie uderzenia masz 40 sekund. Ale na poziomie amatorskim może być to ciężkie do wyegzekwowania.

Nie będzie kary za podwójny chip.

Nie będzie kary za przypadkowe potrącenie piłki będącej na greenie.

Można naprawiać zniszczenia na greenie inne niż tylko po piłce.

Jeśli piłka będzie nie do zagrania z bunkra, możesz ją zagrać sprzed niego z karą dwóch uderzeń.

Nie będzie kary za dotknięcie kijem wody lub też piasku w bunkrze. Nadal nie wolno stawiać kija za piłką w bunkrze.

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o