Rory Sabbatini został Słowakiem, by zagrać na igrzyskach

Rory Sabbatini
Rory Sabbatini

Urodzony w Durbanie (RPA) 42-letni Rory Sabbatini od grudnia jest o obywatelem Słowacji. I tym samym blisko zapewnienia sobie udziału w igrzyskach w Tokio w 2020 roku.

Ubieganie się o słowacki paszport było dla Sabbatiniego o tyle łatwiejsze, że jego żona Martina Stofanikova jest Słowaczką. Jeszcze przed świętami władze Słowackiego Związku Golfa przesłały światowej federacji dokumenty potwierdzające nadanie obywatelstwa Sabbatiniemu. 42-latek od nowego roku ma już występować pod słowacką flagą i jego szanse na udział w igrzyskach w Tokio będą ogromne.

Sabbatini wygrał w swojej karierze sześć turniejów PGA Tour (po raz ostatni w 2011 roku). W czołowej golfowej lidze świata utrzymuje się od lat. W ostatnim sezonie był 97. na liście płac, co dało mu prawo gry na kolejny rok. A to będzie ważne w kontekście walki o igrzyska.

Sabbatini jest obecnie 203. golfistą świata. Na olimpiadzie jest 60 miejsc, ale jeden kraj nie może wysłać więcej niż dwóch graczy – lub czterech jeśli są oni w Top 15 na świecie. Obecnie 60. zawodnikiem uprawnionym do gry w igrzyskach jest Daan Huizing z Holandii. W OWGR zajmuje 340. miejsce.

Sabbatini jako reprezentant RPA szanse na Tokio miałby mizerne. Obecnie jest 11. najlepszym golfistą z tego kraju. Nawet w przypadku rezygnacji największych gwiazd wciąż o bilet na olimpiadę byłoby mu trudno. Jako obywatel Słowacji nie powinien mieć z tym problemu.

“Mam nadzieję, że przyniosę wiele dobrego słowackiemu golfowi i będę inspiracją dla młodych golfistów”, powiedział Sabbatini odbierając decyzję w Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku.

“Wierzymy, że Rory pod słowacką flagą będzie osiągał sukcesy i zwiększy zainteresowanie dyscypliną w naszym kraju”, mówił Rastislav Antal, wiceprezes Słowackiego Związku Golfa. Sabbatini będzie pierwszym Słowakiem w PGA Tour.

Najwyżej sklasyfikowany golfista z Polski – Adrian Meronk – jest na 549. miejscu na świecie, czyli na razie jest dość daleko od olimpijskiej kwalifikacji.