Now Reading
Putting

Putting

Oto najważniejsza część gry i kij, którego najczęściej używamy podczas rundy. Średnio 40% naszych uderzeń podczas rundy to putty. Dla większości amatorów to najsłabszy element ich gry. Dobrzy gracze zaliczają średnio 30 puttów na rundę, natomiast większość amatorów notuje o wiele gorsze wyniki. Lepsi gracze nie uderzają piłki dalej czy lepiej; oni po prostu umieszczają piłkę w dołku za pomocą mniejszej liczby uderzeń.

Putt – uderzenie wykonywane z greenu lub z bliskiej od niego odległości, po którym piłka toczy się po powierzchni greenu w kierunku dołka.

Technicznie puttowanie jest dosyć proste, ale gracze zwykle zapominają o podstawowych zasadach i zaczynają wprowadzać zmiany, które mają im rzekomo pomóc. W przypadku puttowania należy:

  • Ustawić się w kierunku celu
  • Uderzyć tam, gdzie celujesz

Jeżeli to się uda, puttowanie stanie się o wiele łatwiejsze, gdyż wtedy wystarczy skupić się na czytaniu greenów i sile uderzenia.

1.
Najważniejszym elementem w ustawieniu jest główka puttera. Położenie główki podczas uderzenia określa kierunek, w którym potoczy się piłka. Większość graczy uważa, że ważniejszy jest tor ruchu puttera, ale to nieprawda. Najlepszym sposobem zapewnienia odpowiedniego położenia puttera przy uderzeniu jest odpowiednie ustawienie podczas adresowania. W tym celu można użyć własnej piłki. Większość piłek posiada linię, ale można ją również narysować lub użyć nazwy nadrukowanej na piłce. Zilustrowałem to na rysunku 1, gdzie wyrównuję piłkę z celem. Takie działania mogą dziwnie wyglądać, ale należy je stosować, gdyż poprawiają puttowanie. Po ustawieniu piłki, można umieścić główkę puttera za piłką i ustawić ją w odpowiednim położeniu względem piłki. Następnie należy ustawić ciało równolegle to wyznaczonej linii.

Picture 1

2.
Podczas ustawiania się do piłki, przybierz wygodną postawę, która zapewnia:

  • Ustawienie rąk naprzeciw siebie, nie ma znaczenia, czy ręka lewa jest wyżej czy niżej. Staraj się ustawić dłonie naprzeciw siebie.
  • Ustawienie wzroku nad piłką lub na jej wewnętrzną część (bliżej naszego ciała).
  • Ustawienie rąk pod ramionami.
  • Ustawienie ramion pod tym samym kątem (płaszczyzna) co szaft.
  • Ustawienie piłki na lewo od środka.

Wspomniane ustawienia pokazano na rysunkach poniżej.

3.
Ustawienie jest niezwykle ważne, gdyż określa kierunek w którym poleci piłka. Podczas ruchu puttera należy pamiętać jakie części ciała mogą się poruszać, a jakie powinny pozostawać nieruchome. Należy sobie wyobrazić, że ręce poruszają się jak wahadła zawieszone na ramionach, przy czym putter, dłonie, łokcie i ramiona poruszają się jak jedna całość. Jak pokazano na rysunkach poniżej, moje nogi, tułów i głowa pozostają nieruchome do końca uderzenia i dopiero wtedy odwracam głowę w kierunku putta. Jeżeli jest to krótki putt, staram się odczekać, aż piłka wpadnie do dołka.

Zbyt szybkie oderwanie wzroku zepsuje putta, lepiej usłyszeć niż zobaczyć!!!

Staraj się nie myśleć o tym, jak wykonać putta, po prostu ustaw kij prosto przy adresowaniu i uderzeniu. Osoby, które są bardziej nachylone nad piłką mogą prowadzić kij prosto. Im bardziej jesteśmy wyprostowani przy adresowaniu, tym większy łuk powinniśmy zatoczyć.

Ostatnim elementem, o którym wspomnę w przypadku puttowania, są zasady treningu. Wielu graczy wyciąga trzy piłki i uderza z tego samego miejsca do tego samego dołka. Nigdy tak nie postępujemy na polu, więc lepiej tego nie ćwiczyć. Uderzaj każdą piłkę z innego miejsca do innego dołka. Im dłuższy putt, tym dłuższy zamach. Najlepszą pomocą przy puttowaniu jest narysowanie kredą linii na greenie i puttowanie wzdłuż niej. To pomaga w ustawieniu ciała i kija oraz wybraniu odpowiedniego kierunku. Można również użyć linki traserskiej, dostępnej w większości sklepów z narzędziami. Polecam, ale pamiętajcie, aby jak najczęściej ćwiczyć puttowanie.

Mike O’Brien, „Golf&Roll” nr 1

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o