Now Reading
Raport KPMG: Czy polski golf rośnie?

Raport KPMG: Czy polski golf rośnie?

Według raportu firmy doradczej KPMG w Polsce przybyło ponad 17 procent nowych graczy. Czy to znaczy, że golf w naszym kraju rozwija się prężnie?

KPMG co roku bada europejski rynek golfowy pod względem liczby zarejestrowanych zawodników, liczby pól golfowych czy demografii golfistów. Najnowsze zestawienie wzięło pod uwagę 43 kraje europejskie i mimo dochodzących niepokojących sygnałów o kryzysie w branży, tylko w ośmiu krajach spadła liczba zarejestrowanych graczy. Ale generalny trend jest wzrostowy.

W golfa w 2016 roku w Europie grało 4,1 miliona ludzi – pod uwagę brani są tylko zarejestrowani golfiści – co stanowi 0,9 procent populacji całego Starego Kontynentu. Wzrost z poprzednim analizowanym okresem – 2 procent (przybyło nieco ponad 82,5 tys. nowych golfistów. 67 procent wszystkich golfistów w Europie to mężczyźni, 25 procent to kobiety, ale pozostałe 8 procent stanowią juniorzy.

W Europie w 2016 roku było o 28 mniej czynnych pełnowymiarowych pól golfowych niż rok wcześniej – otwarto wprawdzie 24 nowe obiekty, ale zamknięto aż 54. W sumie pól golfowych na Starym Kontynencie na koniec ubiegłego roku było 6924.

Cały czas największymi golfowymi rynkami w Europie są Anglia, Niemcy, Szkocja, Szwecja, Holandia, Hiszpania, Francja, Irlandia i Dania. Do czołówki aspirują Włosi i Finowie.

Golf w Polsce

Według raportu KPMG w 2016 roku liczba zarejestrowanych golfistów w Polsce zwiększyła się aż o 17,19 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. To pod względem procentowym czwarty wynik w Europie – za Armenią (wzrost o 73,33 procent), Słowenią (48,74 procent) i Słowacją (25,28 procent). Trend wzrostowy jest wyraźny, ale jeśli spojrzymy na liczby to ten wzrost w porównaniu z innymi aż tak oszałamiający nie jest.

W 2016 roku w Polsce przybyło 690 zarejestrowanych golfistów, tym samym w sposób sformalizowany w golfa gra w Polsce 4705. Jak na 38-milionowe społeczeństwo nie jest to wzrost zatrważający. Dla porównania w dwumilionowej Słowenii przybyło 2871 graczy, a w 5,5-milionowej Słowacji 2139. Co ciekawe, w Czechach ubyło ponad 2 tys. zarejestrowanych golfistów, ale wciąż jest ich tam ponad 54 tys.

KPMG naliczyło w Polsce 37  pól golfowych, co daje średnią 127 graczy na jeden obiekt. W przeliczeniu na populację na jedno pole golfowe przypada nieco ponad milion mieszkańców Polski.

Golf w Polsce to w 72 procent mężczyźni, 18 procent stanowią kobiety, a 10 procent juniorzy. Czyli w porównaniu z europejską średnią u nas gra więcej mężczyzn i juniorów, za to mniej kobiet. Dla przykładu na Słowacji aż 45 procent wszystkich golfistów stanowią kobiety, a mężczyźni 42 procent. W Turcji 43 procent wszystkich golfistów to juniorzy, a 41 procent to mężczyźni.

Golf w Europie – pełny raport

Pełny raport w języku angielskim można przeczytać TUTAJ >>

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o