W OWGR Meronk kończy rok na 469. miejscu

Ranking OWGR w 2017 roku już się nie zmieni. Adrian Meronk jest 469. golfistą świata. Rok kończy ponad 1100 miejsc wyżej niż zaczynał. Liderem zestawienia jest Amerykanin Dustin Johnson.

OWGR to inaczej światowy ranking golfistów. To dwuletni ranking kroczącym, co oznacza, że na pozycję mają wpływ uśrednione wyniki z dwóch ostatnich lat. W przypadku Meronka, który zawodową karierę zaczął w październiku 2016 roku, dopiero ten sezon pozwolił na zdobywanie rankingowych punktów.

Polak poprzedni rok kończył na 1575. lokacie. W 2017 roku przeskoczył o ponad 1100 pozycji, ostatecznie w 2018 rok będzie wchodził jako 469. golfista świata. Nigdy wcześniej golfista z Polski nie był na wyższej pozycji.

Polak ma za sobą udany sezon w Challenge Tour, który zaowocował stałym miejscem w tej lidze na przyszły sezon oraz szansą na być może nawet kilkanaście startów w European Tour dzięki kategorii 18., którą wywalczył. Na pozycję rankingową Polaka w 2017 roku największy wpływ miały dwa starty. Marcowy turniej w Kenii, w którym zajął piąte miejsce przesunął go o dobre 500 miejsc. Druga lokata pod koniec sezonu w turnieju Ras Al Khaimah pozwoliła krążyć wokół 500. miejsca na świecie.

Co ciekawe, Meronk kończy sezon przed Tigerem Woodsem. Amerykanin zaczynał rok na 652. miejscu, potem spadł o blisko 600 miejsc w dół, bo nie startował w turniejach i tracił kolejne rankingowe punkty, ale 9. miejsce w grudniowym Hero World Challenge sprawiło, że znalazł się niemal w tym samym miejscu, w którym zaczynał. Rok 2017 kończy na 656. lokacie.

Top 10 OWGR

W tym roku na pozycjach w najlepszej dziesiątce było sporo zamieszania. Aż sześciu graczy, którzy kończą rok w Top10, zaczynało go poza Top10. Dustin Johnson, Jordan Spieth, Hideki Matsuyama i Henrik Stenson jako jedyni trzymali się dzielnie przez cały rok w wysokiej formie. Szwed w ogóle imponuje – on poza Top10 nie był od 2013 roku.

Najbardziej spektakularny awans? Jon Rahm, który rok 2016 kończył na 137. miejscu, a obecnie jest numerem cztery na świecie.

Czołówka rankingu OWGR na koniec 2017 roku

1. Dustin Johnson (USA)
2. Jordan Spieth (USA)
3. Justin Thomas (USA)
4. Jon Rahm (Hiszpania)
5. Hideki Matsuyama (Japonia)
6. Justin Rose (Anglia)
7. Rickie Fowler (USA)
8. Brooks Koepka (USA)
9. Henrik Stenson (Szwecja)
10. Sergio Garcia (Hiszpania)
469. Adrian Meronk (Polska)

[fot]fot. G&R/Michał Jędrzejewski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGolfiści w czołówce. Lista płac “Forbesa”
Następny artykułNowy sprzęt Sergio Garcii
avatar
Dziennikarz sportowy związany ze Sport.pl, gdzie pisze o koszykółwce, golfie i innych dyscyplinach. Od lat obserwuje rozwój golfa w Polsce na poziomie amatorskim i zawodowym.