Czy golfowe szóstki się przyjmą? Nowy format gry w European Tour

Zegar odmierzający czas na uderzenie i rywalizacja drużynowa na sześciu dołkach – European Tour na polu Centurion Club pod Londynem sprawdzi nowy format rozgrywek – GolfSixes.

W zeszłym tygodniu w PGA Tour w turnieju Zurich Classic przetestowano nowy format rozgrywki drużynowej, ale na 18 dołkach. W European Tour z eksperymentami idą przynajmniej krok dalej. 16 dwuosobowych zespołów reprezentujących swoje kraje będzie rywalizować na sześciu dołkach. Pierwsza runda to faza grupowa – zespoły zostały podzielone na cztery grupy po cztery drużyny, a awans do niedzielnej fazy pucharowej wywalczą po dwie najlepsze ekipy. W niedzielę ćwierćfinały, półfinały i finał.

Najciekawsza innowacja to oczywiście zegar odmierzający czas na uderzenie. Golfiści będą mieli nie więcej niż 40 sekund na uderzenie piłki. Jeśli ktoś przekroczy ten czas, zespół jest karany dodatkowym uderzeniem. Turniej będzie rozgrywany w formacie Greensome, co oznacza, że z tee będą zagrywać obaj zawodnicy z drużyny, następnie wybiorą piłkę, która lepiej ich zdaniem leży i od tej pory na danym dołku będą uderzać naprzemiennie.

Oprawa turnieju też ma być taka, jakiej zazwyczaj na polach golfowych nie ma. Golfiści idący na pierwsze tee będą mogli poczuć się bokserzy wchodzący na ring – będzie muzyka i pirotechnika. A do tego wielkie ekrany przy tee i greenach oraz wysokie trybuny.

Transmisje z turnieju na platformie nc+.

Podział na grupy:

Grupa A: Anglia (Chris Wood, Andy Sullivan), Dania (Thornbjorn Olesen, Lucas Bjerregaard), Holandia (Joost Luiten, Reinier Saxton), Indie (Chikkarangapppa S, S.S.P. Chawrasia)

Grupa B: Tajlandia (Thongchai Jaidee, Kiradech Aphibarnrat), Hiszpania (Pablo Larrazabal, Jorge Campillo), Belgia (Nicolas Colsaerts, Thomas Detry), Szkocja (Richie Ramsay, Marc Warren)

Grupa C: Australia (Sam Brazel, Scott Hend), Walia (Bradley Dredge, Jamie Donaldson), USA (Paul Peterson, David Lipsky), Portugalia (Ricardo Gouveia, Jose-Felipe Lima)

Grupa D: RPA (Darren Fichard, Brandon Stone), Francja (Alex Levy, Gregory Bourdy), Szwecja (Johan Carlsson, Joakim Lagergren), Włochy (Matteo Manassero, Renato Paratore)

[fot]fot.shutterstock.com[/fot]

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTrener od golfa
Następny artykułSukces golfowych szóstek, triumf ekipy z Danii w European Tour
avatar
Dziennikarz sportowy związany ze Sport.pl, gdzie pisze o koszykółwce, golfie i innych dyscyplinach. Od lat obserwuje rozwój golfa w Polsce na poziomie amatorskim i zawodowym.