Mateusz Gradecki w poczekalni Q-School

Mateusz Gradecki zajął dzielone 24. miejsce w drugiej rundzie Q-School European Tour na polu Desert Springs w Hiszpanii. I do czwartku musi czekać na wieści, czy znajdzie się dla niego miejsce w finale w Lumine.

Gradecki we wrześniu udanie przeszedł przez pierwszy etap. W drugim zaczęły się schody. W trakcie rywalizacji okazało się, że do kolejnej rundy awansuje 22 najlepszych zawodników z turnieju, w którym grał Gradecki. Łącznie ze wszystkich zawodów drugiej rundy prawo awansu miało 87 zawodników.

Gradecki zagrał trzy przyzwoite rundy (71, 72, 72 uderzenia), ale by mieć szanse na finał potrzebował rewelacyjnej gry ostatniego dnia. I tak właśnie zagrał. -6 ostatniego dnia sprawiło, że przesunął się aż o 26 pozycji – na 24. miejsce. Pewne miejsce w finale Q-School uciekło mu o włos. Ale nie wszystko jeszcze stracone.

“Dzień skończyłem wygraną dogrywką o miejsce na liście rezerwowej i teraz czekamy! Do czwartku otwarta jest rejestracja do turnieju finałowego. Wystarczy odrobina szczęścia i znajdzie się dla mnie miejsce w finale” – napisał Gradecki na swoim Facebooku.

Do czwartku jest w poczekalni przed finałem Q-School, w którym jest w sumie 156. miejsc. 87 zarezerwowano dla graczy, którzy wywalczyli bezpośredni awans. Pozostałe miejsca czekają na graczy, którzy np. zajęli miejsca 101-145 w rankingu Road to Dubai, czyli tracą prawo do gry w European Tour w przyszłym sezonie. Trzecia runda Q-School otwarta jest też dla zawodników z miejsc 16-45 w Challenge Tour, czyli m.in. dla Adriana Meronka. Uprawnionych jest więcej, ale nie wszyscy muszą lub chcą grać w finale Q-School.

Jeśli w czwartek okaże się, że aż tylu chętnych nie ma, Gradecki będzie w gronie zawodników, którzy mogą dostać szansę gry w finale.

Na czym polega finał Q-School

Finał Q-School rozgrywany będzie na polach Lumine Golf Club pod Tarragoną. Turniej będzie wielkim wyzwaniem, bo jest rozgrywany na dystansie aż 108 dołków. Prawdziwy golfowy maraton!

Po czterech dniach z puli 156 zawodników do dalszych gier awansuje czołowa “70” (plus remisy). Po sześciu dniach 25 najlepszych graczy uzyska prawo do gry w European Tour. Dostanie  kategorię 17., która pozwala na start w kilkunastu turniejach w przyszłym sezonie. Pozostali będą mogli rywalizować w wybranych turniejach Challenge Tour.

fot. Strzały na fairwayu