Masters 2019. Co warto wiedzieć przed turniejem?

Pierwszy turniej wielkoszlemowy sezonu 2019 odbędzie się na polu Augusta National Golf Club w dniach 11-14 kwietnia. Wśród pretendentów do zwycięstwa znów wymienia się Tigera Woodsa.

87 golfistów zacznie w czwartek rywalizację o zieloną marynarkę i o 11 mln dol. do podziału. Tytułu sprzed roku broni Patrick Reed.

Wśród faworytów wymienia się przede wszystkim Rory’ego McIlroy’a, który na tym polu jeszcze nigdy nie triumfował, ale ma bardzo dobry początek sezonu. Na jego głównego rywala typuje się Dustina Johnsona, który obecnie jest uważany za najbardziej utalentowanego golfistę świata. Justin Rose, czyli lider światowego rankingu, też będzie liczył się o zwycięstwo.

O wygraną chce się bić też Tiger Woods, który wygrywał tu już cztery razy, ale przed rokiem był 32. Jego wielki rywal Phil Mickelson spróbuje powalczyć o tytuł, a jeśli mu się to uda zostanie najstarszym zwycięzcą Masters w historii. “Lefty” ma 48 lat. Rekord należy do 46-letniego wówczas Jack Nicklausa.

Gdzie oglądać Masters?

Prawa do pokazywania Masters ma stacja Eurosport i to na jej antenach na żywo będziemy mogli śledzić rywalizację w pierwszym turnieju wielkoszlemowym w tym roku. W czwartek transmisja zacznie się o godz. 21, w piątek o godz. 22, w sobotę od 21, a niedzielną rundę finałową od 20.30.

Steaming z turnieju nada także platforma GolfTV.

Ciekawostki o Masters

Pierwsza edycja Masters odbyła się w 1934 roku. Turniej zorganizowali Clifford Robert i Bobby Jones. Początkowo impreza nazywała się Augusta National Invitation Tournament. Nazwa Masters obowiązuje od 1939 roku.

Masters jest jedynym turniejem wielkoszlemowym, który nie zmienia co roku obiektu. Pole Augusta National zostało otwarte w styczniu 1933 roku, a za projekt odpowiadali Alister Mackenzie i Bobby Jones. Jednym z ich celów było stworzenie takiego pola, które da kibicom możliwość dokładnego obserwowania gry na wszystkich dołkach.

Członkowie klubu golfowego Augusta National zaczęli nosić legendarne zielone marynarki w 1937 roku. Sam Snead, zwycięzca z roku 1949, był pierwszym triumfatorem turnieju, który otrzymał marynarkę jako nagrodę.

Jimmy Demerit był pierwszym graczem, który wygrał turniej trzykrotnie. Cztery razy sztuka ta udała się Arnoldowi Palmerowi i Tigerowi Woodsowi. Sześć razy triumfował Jack Nicklaus.

Od 1952 roku tradycją turnieju jest Kolacja Mistrzów, w której biorą udział tylko zwycięzcy poprzednich edycji. Menu ustala triumfator z ostatniego roku.

Od 1960 roku turniej poprzedza konkurs „Par 3”. Towarzyska impreza na polu treningowym, gdzie w role caddiech wcielają się najbliżsi golfistów. Konkurs jest też uważany za przekleństwo. Jeszcze nigdy zwycięzca „Par 3” nie wygrał w tym samym roku Masters.

Gary Player z RPA był pierwszym golfistą spoza USA, który wygrał Masters. Sztuki dokonał w 1961 roku, gdy triumfował z uderzeniem przewagi nad Arnoldem Palmerem i Charlesem Coe’m. Potem wygrał turniej jeszcze dwukrotnie (1974 i 1978).

Najmłodszym zwycięzcą Masters był Tiger Woods. W 1997 roku miał ledwie 21 lat, a dokonał tego w niesamowitym stylu. Ustanowił rekord 18 uderzeń poniżej turniejowe par i wygrał z rekordową przewagą 12 uderzeń.

1,5 tys. dolarów – tyle otrzymał za zwycięstwo pierwszy triumfator Masters Horton Smith. W tym roku dla najlepszego po czterech rundach czeka 1,9 miliona dolarów.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowość! Dalmierz Nikon COOLSHOT 20 GII
Następny artykułTiger Woods zwycięża w Masters!
avatar
Dziennikarz sportowy związany ze Sport.pl, gdzie pisze o koszykółwce, golfie i innych dyscyplinach. Od lat obserwuje rozwój golfa w Polsce na poziomie amatorskim i zawodowym.