Szmidt i Kaczała na podium w Mistrzowach Polski

18-letni wrocławianin Jan Szmidt Jr zwyciężył w Mistrzostwach Polski Juniorów, rozgrywanych na polu golfowym Toya Golf & Country Club we Wrocławiu. W Mistrzostwach Polski 19-34 po dogrywce najlepszy okazał się Adrian Kaczała.

Jan Szmidt Jr od początku rywalizacji na wrocławskim polu golfowym prowadził w klasyfikacji open Mistrzostw Polski i prowadzenie to utrzymał do końca trzeciej rundy, którą rozegrał z rewelacyjnym wynikiem 65 uderzeń, wyrównując tym samym swój osobisty rekord na tym polu. Szmidt z łącznym rezultatem -12 dosłownie zdystansował pozostałych rywali: drugie miejsce zajął Adrian Jędrzejewski (+9), trzecie Jakub Dymecki (+11).

– Cieszę się, że takim sukcesem kończę juniorski etap swojej kariery – mówił zawodnik podczas ceremonii rozdania nagród.

Obok Szmidta rewelacją tegorocznych Mistrzostw Polski Juniorów okazał się 12-letni Alejandro Pedryc Ganko. Młody zawodnik z Warszawy, startujący z czerwonych tee i przez to nieklasyfikowany w klasyfikacji open, zagrał drugiego dnia na -9 i jak sam przyznał, ten wynik byłby jeszcze lepszy gdyby nie to, że kilka razy jego piłka zatrzymała się dosłownie koło dołka. Pedryc został niekwestionowanym liderem w klasyfikacji stroke play brutto w grupie chłopców.

Tytuł Mistrzyni Polski Juniorów wywalczyła natomiast Łotyszka Anna Diana Svanka, która wyprzedziła Ieve Cace z Łotwy. Trzecia była tegoroczna wicemistrzyni Polski kobiet Dominika Gradecka.

W rozgrywanych równolegle Mistrzostwach Polski 19-34 w szranki o mistrzowski tytuł starli się  dogrywce dwaj reprezentanci klubu Binowo Park GC – Adrian Kaczała i Jędrzej Gąsienica Ciułacz. Losy tej walki rozstrzygnęły się na 2. dołku play off na korzyść 22-letniego Kaczały. Trzeci rywalizację ukończył Jan Piętka.

W sumie w obu turniach na Toya G&CC udział wzięła prawie setka zawodniczek i zawodników, w większości z grupy juniorskiej.

Na podstawie wyników w obu mistrzowskich turniejach przyznano również „dzikie karty” do udziału w zawodowym turnieju Deutsche Bank Polish Masters z cyklu Pro Golf Tour, który już pomiędzy 26-29 września odbędzie się we Wrocławiu. Do udziału zawodach w randze finału europejskiej ligi z rekordową pulą nagród wynoszącą 160 tys. zł zaproszeni zostali Jan Szmidt Jr, Kuba Urbański, Adrian Kaczała i Jędrzej Gąsienica-Ciułacz.

Jan Szmidt Jr był rewelacją podczas ubiegłorocznego zawodowego turnieju Deutsche Bank Wrocław Open z serii Pro Golf Tour, w którym po drugiej rundzie zajmował 4. miejsce, grając jak równy z równym z zawodowcami walczącymi o awans do najważniejszych zawodowych lig. Ostatecznie zajął – najwyższe wśród Polaków –10. miejsce.