Jedno z najstarszych pól golfowych świata zasypane piachem po burzy

montrose
montrose

Montrose Golf Links jest piątym najstarszym polem golfowym świata. W weekend w wyniku burzy część obiektu została przysypana piachem z pobliskiej plaży.

W golfa na tym szkockim obiekcie gra się od ponad 450 lat. Pole Montrose Golf Links położone jest nad samym brzegiem Morza Północnego. W weekend okolice dołka numer dwa zostały całkowicie zasypane piachem, który podczas burzy nawiał z pobliskiej plaży. Fairway zmienił się w ogromny bunkier. “To była apokaliptyczna burza”, mówił lokalnej gazecie Darren McLaughlin, który jest greenkeeperem w Montrose.

Co ciekawe, na obiekcie do takich zdarzeń może dochodzić częściej. W lutym Uniwersytet Dundee przeprowadził specjalne badania klimatyczne i geologiczne, po których wyszło, że morze zbliżyło się do obiektu o 70 metrów w ciągu ostatnich 30 lat.

“Poziom morza się podnosi, linia brzegowa się niszczy, a my nie mamy dokąd uciec. Zmiana klimatu traktowana jest problem na jutro, ale u nas to jest problem tu i teraz”, mówi Chris Curin, zarządzający obiektem w Montrose.

McLaughlin opublikował na Facebooku wideo prezentujące, jak wygląda dołek numer dwa zasypany przez piach. Nagranie można zobaczyć TUTAJ.

“Opublikowałem to nagranie, bo chciałem zwiększyć świadomość tych zjawisk. Starałem się uchwycić to najlepiej, jak to możliwe. Tak źle tu jeszcze nie było. Szczęśliwie wydarzyło się to w okresie, gdy nie mamy wielu gości. Gdyby podobna historia wydarzyła się w kwietniu czy maju, konsekwencje byłyby poważniejsze”, dodał.

Od poniedziałku zaczęły się prace nad odsypaniem dołka numer dwa. Bez użycia potężnych dmuchaw się nie obędzie. Te przyjechały w środę.

“Z powodu nawianego piasku na drugi fairway na polu z 1562 roku drugi dołek pozostanie zamknięty. Trwa usuwanie piachu, mamy na dzień specjalną dmuchawę, a to pozwoli pracować bez zbędnych opóźnień. Choć warunki nie są idealne, a piach jest mokry, da nam to pojęcie, czy maszyna może być użyteczna w przyszłości. Przepraszamy za niedogodności”, napisał klub w oświadczeniu.