Now Reading
Zachowanie na polu golfowym

Zachowanie na polu golfowym

Tym, co odróżnia golf od innych dyscyplin sportu jest etykieta – swoisty savoir vivre golfistów. O jej znaczeniu świadczy fakt, że była ona podstawą do opracowania reguł. Etykieta ma służyć golfistom, powodować, że gra na polu będzie przyjemna i bezpieczna.

Każdy zawodnik powinien przestrzegać podstawowych zasad, które służą bezpieczeństwu wszystkich graczy na polu. W praktyce oznacza to, żeby mieć oczy i uszy otwarte na to, co się wokół nas dzieje, tak, by niepotrzebnie nie narażać na ryzyko innych osób

Zasady bezpieczeństwa.

  • Golfista przygotowując się do wykonania swingu – musi najpierw upewnić się, czy pozostali gracze stoją w odpowiedniej odległości i czy nie dosięgnie ich uderzenie kijem czy piłką. Z kolei, wszystkie osoby przebywające na polu powinny pamiętać, by nie ustawiać się bezpośrednio za graczem, czy też tyłem do niego. Najlepiej stanąć z prawej strony uderzającego i zachować ciszę, aby go nie dekoncentrować.
  • Wybijając piłkę, trzeba upewnić się, czy gracze z grupy wcześniejszej nie są w zasięgu uderzenia. Znajdując się przed putting greenem, należy wstrzymać się z uderzeniem, dopóki wcześniejsza grupa nie rozegra dołka, nie włoży z powrotem chorągiewki i nie zejdzie z greenu.
  • Jeżeli wybiliśmy piłkę w niewłaściwym kierunku i obawiamy się, że może ona w kogoś trafić, wołamy: „fore”, by w porę ostrzec znajdujące się na polu osoby.

Szacunek dla współgraczy:

  • Szacunek dla zawodników, z którymi gramy wyraża się na wiele sposobów. Bardzo ważna jest współpraca między osobami z grupy startowej. W przypadku zgubienia przez golfistę piłki, wszyscy powinni pomagać w jej znalezieniu, choć należy przy tym bezwzględnie przestrzegać czasu przeznaczonego na jej szukanie (maksymalnie 5 minut).
  • Jedną z najistotniejszych spraw w golfie jest punktualność. Gracz powinien o czasie (a dokładnie kilka minut przed wyznaczoną godziną) stanąć na tee. Ogólnie dopuszcza się 5-minutowe spóźnienie, za które dopisuje się na konto zawodnika dwa uderzenia karne. Dłuższe spóźnienie oznacza dyskwalifikację.
  • Ważną kwestią jest obserwowanie lotu piłki naszego przeciwnika. Powinniśmy również przytrzymać chorągiewkę na greenie, jeśli zawodnik, który akurat celuje, nas o to poprosi.
  • Istotną sprawą jest utrzymanie właściwego tempa gry. Golfista musi być przygotowany do uderzenia zanim nastąpi jego kolej, co oznacza, że powinien mieć nałożoną rękawiczkę i wybrany kij. Z kolei, jeżeli zauważymy, że grupa idąca za nami dogania nas, a następny dołek jest pusty, należy ją przepuścić. Gdy zbliżamy się do greenu, wózki i torby należy zostawić jak najbliżej następnego tee.

Ubiór

  • Golf to sport o długiej tradycji, także pod względem ubioru. Mimo różnych trendów, pewne zasady pozostają niezmienne. Przede wszystkim strój golfisty musi być czysty i schludny. Niezależnie od etykiety i mody, powinien być także wygodny i funkcjonalny. Wyruszając na pole golfowe, najlepiej ubrać się w koszulkę typu polo i długie, materiałowe spodnie. Koniecznie należy unikać jeansów.

Dbałość o pole golfowe

  • Na wszystkich graczach spoczywa obowiązek dbania o pole i pozostawienia wszystkich miejsc w stanie, w jakim je zastali. Oznacza, to, że wszelkie divoty (trawa wyrwana podczas uderzenia) należy po sobie poprawiać, wybitą darń wkładać z powrotem na uprzednie miejsce.
  • Po wykonaniu uderzenia z bunkra, należy zagrabić piasek, trawę usunąć, a na greenie naprawić uszkodzenia spowodowane piłką i butami.
  • Zabronione jest jeżdżenie wózkami po greenie. Nie wolno także kłaść na nim swoich toreb i opierać się na putterach, zwłaszcza przy wyciąganiu piłki z dołka.
© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o