Now Reading
Jak usprawnić grę?

Jak usprawnić grę?

W nadchodzącym sezonie skupię się nad tym, jak usprawnić swoją grę poprzez usprawnienie sposobu myślenia. Pomogę wam zacząć MYŚLEC JAK PROFESJONALISTA, czego efekty z pewnością dostrzeżecie. Aby obniżyć swój handicap większość ludzi nie potrzebuje spędzać więcej czasu na driving’u ale właśnie zmienić swoje podejście do gry. Dlatego będziesz musiał pozbyć się tych wszystkich bzdur ze swojej głowy i skupić na kilku zaledwie istotnych rzeczach. Właściwe myślenie może spowodować ogromne postępy: wytyczanie dobrze zdefiniowanych celów, konstruktywny trening, lepsze planowanie na polu i bardziej efektywne wykorzystanie czasu.

Możesz „pracować” nad swoją grą siedząc w biurze albo w domu albo czytając, tak jak w tej chwili. Pomogę ci wyciągnąć jak najwięcej z twojego zaangażowania w golfa Jeśli podążysz drogą, o której piszę (nie tylko przeczytasz, przytakniesz i zapomnisz), usprawnisz swój golf szybciej niż wydawało ci się to możliwe. Będziesz się przy tym tak dobrze bawił, że przestaniesz skupiać się na tym czy robisz postępy!

Lekcja 1: Mierzenie dystansu

Moje pytanie: „JAK DALEKO UDERZASZ 6 ŻELAZEM?”

Typowa odpowiedź:

  • (handicap 28+)  „Nie mam pojęcia. Nigdy nie używam tego kija. Lubię moją 7-kę! Od niego zacząłem naukę.”
  • (hcp 18) „Gdzieś pomiędzy 130 a 140 metrów”
  • (hcp 5) „ 150 metrów, zależy od kontaktu”
  • (profesjonalista) „156 przy normalnych warunkach”

Przeanalizujmy te odpowiedzi:

1. Najpierw posiadacz najwyższego hcp: Wszyscy mamy „ulubiony” kij, „szczęśliwe” markery czy „specjalną” bieliznę. Ale jeśli chcesz zrobić jakiś postęp musisz pozbyć się zabobonów. „Przesadność przynosi pecha!” Musisz nauczyć się grac, a przynajmniej ćwiczyć WSZYSTKIMI KIJAMI. Powinieneś poczuć się swobodnie z każdym z nich, tak jakby każdy był siódemką. Nie oznacza to od razu, że wszystkimi będziesz uderzał DOBRZE, ale podejdź do nich z otwartym umysłem. Jeśli przyjrzysz się swojej 7-ce i 6-ce zauważysz, że różnica między nimi jest bardzo mała (dla posiadaczy wysokich hcp). Nie patrząc na numer, możesz nawet się pomylić. Więc jak to jest, że jednym z nich potrafić uderzać a drugim nie? Po kilku dobrych uderzeniach 6-tką, spróbuj 5-tki. Czy piłka leci dalej? Jak daleko? Czy dalej się toczy? Zwróć uwagę na różnicę w torach lotu.

2. Średnie hcp: Różnica między 130 a 140 metrami jest OGROMNA! To jak różnica między lądowaniem tuz obok dołka (birdie) albo lądowaniem w wodzie (double bogey). Aby wejść na kolejny poziom swojej gry, będziesz musiał stać się bardziej precyzyjny. Twój kontakt jest już w miarę poprawny, dlatego proponuję abyś zabrał na pole 10 piłek (zrób to wcześnie rano albo wieczorem, tak żebyś nikomu nie przeszkadzał) i uderz je wszystkie swoją 6-tką. Powinieneś zrobić to przy bezwietrznej pogodzie i łagodnej temperaturze. Zmierz średni dystans na jaki uderzyłeś piłki przy dobrym kontakcie (z twoim hcp będzie to około połowy uderzeń). Powiedzmy, że jest to 136 metrów albo 135, jeśli wolisz zaokrąglić. znajdź czas na to ćwiczenie ze wszystkimi swoimi kijami co najmniej dwa razy w trakcie sezonu.

3. Niskie hcp: 150 metrów to okrągła liczba i dlatego podejrzana. Oczywiście odległość na jaką uderzasz zależy od kontaktu, ale żeby poczynić jakieś postępy musisz wziąć po uwagę WIELE  innych względów. Czy rozważałeś wysokość, na jakiej położone jest pole? Czy przypominasz sobie, że twoja piłka leciała dalej w Częstochowie lub w Krakowie niż w Warszawie i Gdańsku? Kraków Valley położone jest na wysokości 500 metrów n.p.m., co oznacza, że piłka poleci około 5 metrów dalej. Jeśli o tym zapomnisz, dwa dni turnieju będą kosztowały cię dodatkowe 3, 4 uderzenia.

 A co z temperaturą? Czy wiesz jak bardzo upał czy zimno wpływa na typ piłki, którą grasz? Każda piłka zachowa się inaczej. Zazwyczaj w Krakowie jest nieco zimniej, co zredukuje lot i nie dostrzeżesz efektu położenia.

A wilgotność powietrza? Chłodniejsze, gęstsze powietrze skróci twoje uderzenia. Tę różnicę dostrzeżesz grając rano i wieczorem. Albo grając nad morzem i na pustyni.

Wziąłeś pod uwagę położenie piłki? Czy wiedziałeś, że to samo uderzenie z tee będzie krótsze niż z bujnego fairway’a? Czy potrafisz zidentyfikować tzw. flyer? Czy twoje uderzenia z piasku są tak samo dalekie jak uderzenia z trawy? A co jeśli piłka źle leży? Albo w rough’ie? Zanim znajdziesz odpowiedzi na te pytania, będziesz prawdopodobnie musiał poeksperymentować.

Jak daleko toczy się twoja piłka? Możesz wiedzieć jak daleko uderzasz piłkę każdym kijem, ale czy wiesz jak daleko ona właściwie leci? I jak daleko się potem toczy? Jeśli 4-żelazem uderzasz na dystans 170 metrów, gdzie tak naprawdę zatrzyma się twoja piłka? Jak na jej toczenie wpłynie  twardośc greenów, na których grasz?

 Jak duży wpływ na uderzenia będzie miał wiatr? Czy zauważyłeś, że mocny „pomagający” wiatr może w zasadzie „kopnąć piłkę w dół” redukując dystans lotu? Wiatr boczny też skróci odległość.

Adrenalina? Zmęczenie? Jak te czynniki wpływają na uderzenia? U każdego jest inaczej!

Jak widzisz wiele rzeczy ma związek z tym, jaki wybierzesz kij, na jaką odległość i w jakiej sytuacji. Nie mogę dać ci wszystkich odpowiedzi, gdyż będą miały one większą wartość jeśli sam je znajdziesz. Bez względu na hcp jakie posiadasz, zawsze jest ten „kolejny poziom” zrozumienia, który pomoże ci dokonywać lepszych wyborów. Im częściej trafne będą twoje decyzje, bez względu na swing, tym większe szanse na sukces.

Znajdź czas na eksperymenty na polu w różnych sytuacjach i przy różnej pogodzie. Jeśli golf traktujesz poważnie zainwestujesz w: 1) dalmierz i 2) przynajmniej tuzin nowych, takich samych piłek.

Skup się, spisuj swoje rezultaty i jak zawsze baw się dobrze.

„Golf&Roll” nr 1/2010

fot. strzalynafairwayu.pl

Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o