Jak się zachować, gdy dołek jest uszkodzony?

Kto pyta, nie błądzi. Ta stara prawda doskonale sprawdza się także w golfie, szczególnie w przypadku reguł. O pomoc w odpowiedzi na pytania o reguły poprosiliśmy naszą ekspertkę, Jolę Makuch, która jest sędzią golfowym z certyfikatem R&A.

 

PYTANIE: Jak się zachować, gdy dołek jest uszkodzony?

ODPOWIEDŹ: Reguły mówią, że jeśli uszkodzenie jest śladem po uderzeniu piłki, zawodnik może je naprawić (Reg. 16-1c). Jeśli uszkodzenie jest innego rodzaju niż ballmark, to odpowiedź na to pytanie zależy od tego, jak duże jest to zniszczenie. Jeśli wymiar dołka nie jest zmieniony, zawodnik musi kontynuować grę bez naprawiania dołka. Jeśli natomiast został zmieniony, należy zwrócić się do przedstawiciela komitetu i poprosić o naprawienie uszkodzenia. Tylko w sytuacji, gdy przedstawiciel komitetu nie jest dostępny od razu, zawodnik może sam podjąć się naprawienia dołka. Zasadniczo dotykanie dołka przed zakończeniem gry przez wszystkich zawodników z grupy, oznacza naruszenie Reg. 16-1a „Dotykanie linii puttowania.”

[fot]fot. Marek Darnikowski [/fot]