Golfowe szóstki dla Irlandczyków

Drugą edycję wyjątkowego turnieju GolfSixes wygrali przedstawiciele Irlandii. W finale na polu Centurion Club w St Albans pokonali Francję 2:0.

GolfSixes to nowy, ciekawy format rozgrywki, który urozmaica sezon European Tour. 16 par podzielonych jest na cztery grupy, z których do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze drużyny. Zwycięzcą meczu jest drużyna, która wygra więcej dołków na dystansie sześciu dołków. Gra się w formacie greensome, czyli z tee uderzają wszyscy zawodnicy, a do drugiego uderzenia wybierana jest “lepsza” piłka i nią gra się do końca dołka, zawodnicy uderzają na zmianę. Dodatkowym utrudnieniem na czwartym dołku jest zegar odmierzający czas 30 sekund na wykonanie uderzenia. Jeśli się go przekroczy, drużyna dostaje jedno karne uderzenie. Warto się pospieszyć.

W rozgrywce przy żywiołowej publiczności najlepiej spisali się Paul Dunne i Gavin Moynihan, którzy w finale pokonali francuski duet Mike Lorenzo-Vera i Romain Wattel 2:0. Wcześniej Irlandczycy w fazie pucharowej rozprawili się z kobiecą drużyną Anglii w ćwierćfinale, a w półfinale pokonali Koreę Południową.

Moynihan i Dunne grali razem w zwycięskiej drużynie podczas Walker Cup w 2015 roku, ale potem ich kariery potoczyły się inaczej. Dunne wygrał przed rokiem British Masters, był wysoko podczas ostatniego Open de Espana, miał przebłyski w turniejach wielkoszlemowych. Moynihan w ostatnich ośmiu turniejach European Tour nie przeszedł cuta, w w sumie w zawodowej karierze zarobił, do startu w GolfSixes, 128 tys. euro. Za niedzielną wygraną Irlandczycy otrzymali 200 tys. euro do podziału.

European Tour przenosi się teraz na Sycylię, gdzie rozegrany zostanie Rocco Forte Sicilian Open z pulą nagród w wysokości miliona euro.