Europa pokonała USA w Solheim Cup

Solheim Cup
Solheim Cup

Golfistki z Europy po raz szósty triumfowały w Solheim Cup, czyli rozgrywanym co dwa lata meczu z reprezentacją USA. Tym razem zwyciężyły na polu Gleneagles w Szkocji 14,5 do 13,5.

Solheim Cup to żeński odpowiednik Pucharu Rydera i rozgrywany jest naprzemiennie w Europie i USA. W dwóch poprzednich edycjach triumfowały Amerykanki, ale ich passa została przełamana na szkockim polu.

Po rozgrywkach fourball i foursome był remis 8:8 i o losach rywalizacji rozstrzygały pojedynki singlowe. Europejki wygrały sześć z 12 gier, padł jeden remis i to przeważyło o triumfie golfistek ze Starego Kontynentu. Triumf Europy należy tym bardziej docenić, że w reprezentacji USA są dwie golfistki z Top10 świata (Lexi Thompson i Nelly Korda), a cała kadra mieści się w Top60 świata.

Amerykanki miały szansę na wygraną. Wystarczyłoby, żeby w niedzielę Marina Alex trafiła putta w meczu z Suzann Pettersen na remis i puchar po raz trzeci z rzędu powędrowałby za ocean. Tak się jednak nie stało. 38-letnia Petterseon, która wróciła do golfa po przerwie na urodzenie dziecka, zdobyła ważny punkt i zachowała szanse na wygraną dla Europy. Pierwotnie miała pełnić rolę niegrającej wicekapitan, ale powołanie jej do grona zawodniczek okazało się rewelacyjną decyzją kapitan Catriony Matthew.