Czy mogę usunąć leżącą flagę, gdy piłka jest w ruchu?

Kto pyta, nie błądzi. Ta stara prawda doskonale sprawdza się także w golfie, szczególnie w przypadku reguł. O pomoc w odpowiedzi na pytania o reguły poprosiliśmy naszą ekspertkę, Jolę Makuch, która jest sędzią golfowym z certyfikatem R&A.

 

PYTANIE: Czy mogę usunąć leżącą flagę, gdy piłka jest w ruchu?

ODPOWIEDŹ: Piłki twoja i twojego współgracza leżały na greenie. Uderzasz piłkę zbyt mocno i wiesz, że piłka przetoczy się poza dołek i uderzy w leżącą tam flagę. Kolega, widząc to, podnosi flagę, gdy piłka jest jeszcze w ruchu.  Czy jest kara? Zasadniczo, nie wolno usuwać żadnych utrudnień z linii gry lub linii puttownia, kiedy piłka jest w ruchu. Ale są dwa wyjątki zgodnie z Reg. 24-1b. Kiedy piłka jest w ruchu, możesz usunąć sprzęt należący do któregokolwiek gracza. Możesz usunąć też flagę, jeżeli jest ona przytrzymywana, wyjęta lub wzniesiona, innymi słowy jeżeli jest poza dołkiem. Jeżeli zatem flaga jest w dołku nieprzytrzymywana, nikt nie może podbiec i wyjąć ją z dołka, gdy piłka któregoś z graczy jest w ruchu i widać, że może w nią uderzyć. Jednakże, jeżeli ktoś wcześniej zaopiekował sie flagą i położył ją na greenie lub poza nim, to w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie, że poruszająca piłka uderzy w leżącą flagę, każdy może podnieść ją i usunąć z toru piłki.

[fot. shutterstock.com ]

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ