Adrian Meronk zagra w kontrowersyjnym turnieju European Tour

Saudi International będzie czwartym turniejem European Tour w tym sezonie dla Adriana Meronka. Impreza budzi jednak spore kontrowersje.

Turniej w Arabii Saudyjskiej dołączył do European Tour w poprzednim sezonie i od początku budził kontrowersje, bo organizowany jest przez reżim, który regularnie narusza podstawowe prawa człowieka, angażuje się w konflikty zbrojne, a a na represje narażone są organizacje praw człowieka oraz osoby aktywnie zaangażowane na płaszczyznach społecznej i obywatelskiej. Organizacja Amnesty International określa działania władz jako haniebne. Saudyjczycy nic sobie z tego nie robią. Ogromne zasoby finansowe sprawiają, że mogą prowadzić sprytną dyplomację poprzez sport. Ostatnio zorganizowano tam prestiżową walkę bokserską, wcześniej ścigała się Formuła E, a teraz doszli do tego golfiści.

Organizatorzy turnieju, by ściągnąć topowe gwiazdy wypłacają im bonusy startowe liczone w milionach dolarów. Niektórzy, jak Rory McIlroy czy Tiger Woods skusić się nie dali, ale Brooks Koepka, Dustin Johnson czy Phil Mickelson nie odmówili. Część graczy z powodów etycznych startować nie chce. Tym samym dla innych to szansa na sporo punktów rankingowych. Tylko turnieje majors, WGC i Rolex Series mogą przynieść więcej punktów.

W Arabii Saudyjskiej zagra Adrian Meronk. Dla Polaka będzie to czwarty start w tym sezonie European Tour. Do tej pory tylko raz – w grudniowym Alfred Dunhill Championship – przeszedł przez cut.

Meronk w Arabii Saudyjskiej przez dwa dni będzie grał w jednej grupie z Zanderem Lombardem z RPA oraz Anglikiem Jordanem Smithem. 25-letni Lombard to numer 196 na świecie. Wygrał jeden turniej zawodowy w Sunshine Tour, trzy razy wystąpił w The Open, dwukrotnie przechodząc przez cut. Smith zajmuje 143. miejsce na świecie, wygrał cztery zawodowe turnieje, w tym Porsche European Open w 2017 roku. Jego najlepszy wielkoszlemowy wynik to dziewiąte miejsce w PGA Championship. Polak na świecie jest 234.

Relacje z dwóch pierwszych rund Saudi International w Golf Channel Polska w czwartek i piątek od godz. 19. W sobotę i niedzielę transmisje na żywo.

Lista zgłoszeń i tee times >>

Livescoring >>

fot. IAGTO/Roya Greens G&CC

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMarc Leishman wygrał Farmers Insurance Open
Następny artykułMajorka – wyspa przeklęta?
avatar
Dziennikarz sportowy związany ze Sport.pl, gdzie pisze o koszykółwce, golfie i innych dyscyplinach. Od lat obserwuje rozwój golfa w Polsce na poziomie amatorskim i zawodowym.