Now Reading
Otwarcie wystawy o golfie w Muzeum Sportu i Turystyki [ZDJĘCIA]

Otwarcie wystawy o golfie w Muzeum Sportu i Turystyki [ZDJĘCIA]

Jak 600 lat historii jednego z najpopularniejszych sportów świata zawrzeć w kilkudziesięciu eksponatach? Tego niełatwego zadania podjęli się przedstawiciele British Golf Museum z St.Andrew, organizując wystawę w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie… największą zorganizowaną do tej pory przez brytyjską placówkę poza Szkocją. Odwiedzający mogą obejrzeć m.in. kije golfowe z końca XIX wieku, zabytkowe piłeczki, a także pamiątkowe elementy ubioru znanych graczy.

Podczas uroczystego wernisażu dyrektor stołecznego muzeum Tomasz Jagodziński ocenił, że ”Historia Rozwoju Golfa” to ekspozycja „bogata, interesująca i oryginalna”, a pretekstem do jej organizacji stał się powrót golfa do programu igrzysk olimpijskich oraz nawiązana w 2013 r. współpraca z British Golf Museum.

„Choć nie jestem golfistą to dwukrotnie miałem okazję odwiedzić to wspaniałe muzeum w St. Andrews, nazywanym Mekką golfa i wiem, że zainteresuje każdego. W naszej placówce od 1952 r. gromadzimy zbiory poświęcone historii wszystkich dyscyplin, ale golf był skromnie reprezentowany. Dlatego z dużą przyjemnością witamy w naszych progach wystawę o ewolucji golfa, przygotowaną właśnie przez tę szkocką instytucję” – powiedział Jagodziński.

Z uśmiechem dodał, że zaangażowana w organizację przedsięwzięcia Elżbieta Panas „wcale nie musiała nas terroryzować i namawiać na zaangażowanie, a za ogrom pracy, jaki włożyła wraz z Wojciechem Pijanowskim należą im się słowa uznania”.

Główne słowa podziękowania spłynęły jednak do dyrektor brytyjskiego muzeum Angeli Howe oraz jego kuratora Lawriego Rae, ponieważ to oni zdecydowali się udostępnić fragment zbiorów, niezwykle rzadko wywożonych poza Szkocję.

„W ubiegłym roku, tutaj w Warszawie, podczas odsłonięcia skromnej gabloty o golfie, zostaliśmy tak niezwykle miło przyjęci, że tamto przedsięwzięcie stało się przyczynkiem do większej współpracy między naszymi muzeami i organizacji obszerniejszej ekspozycji”- tłumaczyła Howie.

Prezentowana w budynku Centrum Olimpijskiego wystawa wprowadzić ma odwiedzających w bogatą, ponad 600-letnią historię sportu golfowego. Howie przypomniała, że golf już w XV wieku był na tyle popularny, że król Szkocji Jakub II wydał akt zabraniający gry swoim poddanym, którzy poświęcali na nią czas, zamiast na przydatne wówczas łucznictwo.

„Włożyliśmy dużo pracy, aby wybranymi przedmiotami przedstawić rozwój i ewolucję dyscypliny, której globalna popularność to coś więcej niż tylko gra” – mówiła Howie.

Najstarszym elementem wystawy stał się wyceniany na 50 tysięcy funtów nacinany żelazny kij z 1750 roku, a uwagę graczy na pewno zwrócą jedne z najstarszych zachowanych na świecie piłek, wypełnionych piórami. Szczególne miejsce na wystawie zajął też Silver Club – srebrny kij, o który w XVIII wieku rywalizowało pięć stowarzyszeń, a zwycięzca umieszczał na nim srebrną piłkę i był kapitanem przez rok. W tematykę współczesnego golfa wprowadza m.in. chorągiewka z turnieju Masters z autografem Trevora Immelmana, rękawiczka Tigera Woodsa oraz buty Seva Ballesterosa.

Prezes Polskiego Związku Golfa Marek Michałowski spuentował na otwarciu wystawy, że choć dyscyplina ta nie ma w Polsce tak długiej historii jak w Wielkiej Brytanii to na pewno ma „przed sobą wielką przyszłość”.

Ekspozycja czynna będzie do 15 stycznia 2017 r. w godzinach otwarcia muzeum. Jej partnerami są m.in.: Muzeum Sportu i Turystyki, Polskie Stowarzyszenie Golfa Kobiet, Pałac Brzeźno oraz Sierra Golf Club, a patronem medialnym „Golf & Roll”.

Galeria zdjęć:

[useyourdrive dir=”0B-Rw0WO1PFb8RXZiVEZUWmswSnc” mode=”gallery” includeext=”gif|jpg|jpeg|png|bmp” viewrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest” downloadrole=”administrator|editor|author|contributor|subscriber|guest”]

Relacja: Anna Kalinowska

[fot]fot. Golf&Roll/Marek Darnikowski[/fot]
Brak komentarzy (0)

Napisz komentarz

© 2023 Magazyn golfowy GOLF&ROLL, wydawca: G24 Group Sp. z o.o